Je za námi poslední soutěžní den MS v Lugu. Večer tu byla silná bouřka, a když jsem si jí prohlídnul a šel spát, tak jsem si vzpomněl, že jsem nechal otevřená okénka u auta. Z hotelu to bylo asi 10m k autu, ale už jsem dlouho takhle nezmoknul J

 

První dnes letěl Martin, letěl 45 průletů, termika moc nebyla, takže si Martin musel přimotorovat na 1800Wmin, tedy asi 15 bodů penalizace. Pak jsem letěl já, výkon také 45 průletů, mohlo být s přehledem 46, ale krátké zapnutí motoru bylo opravu krátké a tak jsem nedoletěl ten 46tý průlet o pár metrů. Termika nejdřív nebyla, ale pak jsem se chytnul po vzoru káčka asi v 50ti metrech a vydržel jsem tam asi 4 minuty. Přistání bylo z malé výšky a to jsem trochu (možná trochu víc) nezvládnul, takže jsem přistál za 20 bodů, model jsem musel přeskakovat, abych se netrefil a tím mi spadl na zem vysílač. Zlomil jsem dva vypínače, prostě pecka. Co jsem ještě nevěděl, že těch 20 bodů mě bude stát 21. místo a hlavně tím i umístění před Sergeyem, což je výrobce Avioniků. Ztratil jsem na něj 4 body. Lepší by snad bylo nenajít tu termiku v 50ti metrech. To jsem nesl velmi těžko. Jarda se rozhodnul neletět, resp. nenašel dost izolačky na opravu křídla a trupu. Vrcholem dne byl let Franze Rieglera s modelem Speedfire-2, asi o 5 metrů nedal 53 průletů, takže vyhrál s 52 průlety a všem nadělil 3 průlety. Mistrovská pilotáž, velmi ostré zatáčky, průměrná rychlost více než 172km/h, prostě radost se na to dívat.

 

Poslední kolo se rozhodnul Martin vyměnit model, protože A model moc rychle neletěl a nejspíše již nebylo co ztratit. Bohužel zpětně vzato to nebyla moc dobrá volba, Martin letěl jen 43 průletů, drobě se sekalo atd. Na druhou stranu to již bylo asi jedno. Termika byla OK, přistání doprostřed kruhu, za 10:00, tak jak to má Martin natrénováno z kategorie RCEO. Já jsem letěl v dobré termice 47 průletů, s jedním sekem na Béčku a termika byla úplně v pohodě, nastoupal jsem do 300m a tam jsem to i končil, přistání za 30b s 10té minutě. Drobné zděšení nastalo, když na mě něco hulákali a pak keep flying. Na štěstí přišel Manfred Lex a začal to řešit. Neu Logger se zaseknul a neměřil Wminuty, nevím, jestli to tam Manfred nastavil podle toho, co jsme mu řekli, že máme na telemetrii, nebo jestli to nějak obnovil, ale drobně nadával, jak je to celé zařízení naprogramované. Nicméně, jelikož chce od Jeti aby udělali systém pro měření energie, tak byl ještě ochotnější než dříve, jestli to tedy vůbec ještě jde :) Vše tedy bylo OK a nemusel jsem na refly. Kolo vyhrál Karl Waser s 50ti průlety. Drobným překvapením byl Gerben van Berkum z Holandska, který prostě a jednoduše svůj model zaříznul na Béčku. Náklon byl moc veliký a následovalo naučené přitažení a model skončil v zemi. Při troše štěstí se bude nechat křídlo použít místo tyčky u plotu. Gerben skončil celkově 7.

 

Oficiální výsledky opět nejsou nikde, kdyby mi Manfred ráno neposlal výsledky, tak nemám tušení, jak to vypadá po 6ti kolech. Neoficiálně, mistrem světa v roce 2016 v kategorii F5B se stal Hannes Starzinger, druhý je Karl Waser, oba Rakousko, a třetí Heiko Greiner z Německa. Čtvrtý byl Franz Riegler, o pouhých 6 bodů. Na 14. místě se umístil Martin Neudorfer z Rakouska a tím se stal juniorským mistrem světa ve svých 16ti letech. Kromě Hannse létají Rakušáci modely Spedfire-2 ve verzi double carbon light. Já jsem skončil na 23. místě, Martin na 32. místě a Jarda na 42., bohužel posledním místě.

 

V teamech jasně vyhrálo Rakousko před Německem a Itálií. My jsme byli tuším na 12. místě.

 

Když to mám celé nějak shrnout, tak jsem od Martina čekal trochu lepší výsledek, myslel jsem, že mě přelétá a to se nestalo. Loni mu letadlo chodilo tak o 0,5-1s na kolo rychleji než mě, nestačil jsem mu na žádné soutěži a že jsem ho přelétal je pro mě docela překvapení. Jarda letěl co se od nějak čekalo, jen ta instalace v modelu se musí zlepšit, bez toho to bohuel nejde. Docela smůla byla, že to nevydrželo ještě chvíli, Jarda zača poslouchat naší navigaci a výkony nebyly rozhodně špatné. Sám jsem se chtěl umístit do první poloviny, což se nepovedlo. Největší neúspěch byl, že mě přelétal Sergey :) Upřímě, moje umístění je asi OK, model jsem dodělal ve čtvrtek, v pátek jsem dal s rodinou 6 meřených startů a tradá na MS. Mimochodem rodině bych chtěl poděkovat za to, že to se mnou s touhle prací vydrží. Radost jsem měl z Rakušáků, Karl Waser letěl moc pěkně. Asi nebýt té smůly s Unilogem 2 v Turnau, byl by tam mistr světa. První místo mu letos uteklo asi o 11 bodů, což je jeden a kus průletu, je to ovšem také moc pěkné. Franz měl smůlu na vzduch atd, ale na to se nehraje. Sám řekl, že ztratil 40 bodů vlastníma chybami. Martin Neudorfer pro mne již není žádné překvapení loni nám naložil v 15ti letech na soutěži v Meggenhofenu, letos poměrně dost trénoval, ale i tak je 14té místo veliký úspěch. Nicméně je dost těžké zkousnout, když vám dá na prdel 16ti letý kluk. Aby to dovršil, tak o dnešní polední pauze, když jsem létal s káčkem, za mnou přiběhnul a hodil můj model do výšky 52m, já jsem dával o 10m méně :) Prostě kdo umí, umí. Na MS letěl nejvíce 49 průletů, já 47. Upřímně je to sympaťák, uplně normálně se s námi baví a je s ním sranda.

 

Celkově, pokud mám porovnat třeba MS v Turnau a zde, tak organizačně bylo Turnau jednoznačně lepší, ale jak jsme se bavili dnes na večeři, tak tam celé MS včetně show stálo 200tis. €, tady to nebylo tak slavné. Nicméně jen pro dovršení, bývá zvykem dělat skupinové foto závodníků s modely a ani to tady neproběhnulo. Navrhnul jsem, aby se tedy udělalo při vyhlášení, ale tomu již moc nevěřím. Oficiální výsledky za celé MS prostě nikde. Pořadatel vás prosí, zda by jste mohli dodat pomocníky. Atd. Prostě nejlepší z MS v Italii byla zdejší kuchyně, která je prostě TOP a nedoporučuji sem tahat konzervy z Čech. Maso je zde maso, těstoviny nejsou rozvařené na sra… jak říká pan Pohlreich, pizza je nadýchaná a džus je z ovoce. Jedním slovem: PECKA Zítra snad k moři, večer vyhlášení, raut a v sobotu domů.

 

Chyby mi promiňte, ale ačkoliv se naší kategorii říká F5Boring, tak jsem již večer dost unavený a nechce se mi to opravovat. Obrázky doplním po příjezdu do Čech. Moc toho nebude, protože při teplotách kolem 34st.C se vám moc vylézat ze stanu nechce. Další MS se bude konat v Japonsku, takže tam to bude s 99,9% pravděpodobností bez naší účasti. 0,01% jsem si nechal jako rezervu :)

 

 

 

imgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimg