Opět jsme se po dvou letech vydali na MS v kategorii F5B. Nyní v opravdu pohodovém rozpoložení :) Složení opět Nezhyba, Faltičko a Janků. Celsta byla asi 1100km dlouhá, takže jsem vyjížděl v pátek o půlnoci. Kluk jsem vyzvednul v Brně asi ve tři hodiny a na místo jsme dorazili kolem jedné hodiny. Za celý den jsem napsal asi půl hodiny, takže se mi včera nechtělo nic psát. 

 

 

Dost jsme byli zvědaví, jak bude vypadat situace s loggerem od pana Neue. Před MS se to dost řešilo, protože přesnost byla velice špatná a ještě dost záleželo na tom, jaký regulátor kdo používá. Nový systém od Neue umožňuje přenos údaje o energii na zem. Bylo by to celkem fajn, kdyby to bylo na 2,4GHz a nemělo to dlouhou anténu kvůli použité frekvenci 434MHz. Další problém byla dostupnost sytému pouze dva měsíce před MS. Systém tedy nebyl reálně použit na žádné soutěži. Vše se muselo přeprogramovat těsně před MS. Prostě dle našeho názoru to je úplný nesmysl, ale lobby od pana Neue je dost silná. Asi 250 kusů si musel koupit organizátor, další kusy soutěžící, kteří chtěli systém vyzkoušet před MS, aby nebyli překvapeni. To nebyl náš případ, takže my budeme překvapeni v první den MS. Jelikož je nyní systém zjišťování, kdy je motor zapnut přímo z údaje o proudu, tak chybou programu se stalo, že vrtule již dávno stála, ale systém to vyhodnocoval, jako zapnutý motor. Důvod byl prostý, při brzdění dochází k rekuperaci a systém bral za vypnutí motoru pokud výkon klesnul pod +275W a následně nad -275W. Ano čtete správě, je tam opravdu znaménko mínus. Tedy regulátor s rychlou rekuperací jakoby vypnul motor rychleji. Bylo třeba vypínat motor cca 25m před bází. Nyní po přeprogramování je to již jen 10-15m.

Předzávodu jsme se neúčastnili, protože máme natrénováno již z loňského roku. Závod by ukončen po odlétání tří kol, počet soutěžících byl 55. Vyhrál Hannes Starzinger, druhý byl Julian Schild a třetí Franz Rieglerm všichni z Rakouska, Julian a Franz létají s modely SF2.

 

 

Zahájení následovalo rychle po vyhlášení, museli jseme jet docela kudlu, aby se to stihlo. Kluci od pylonů si zajeli do hotelu na převléknutí a tak přijeli před koncem ceremoniálu. Prostě Itálie, moc se nespěchá, ale pak se dost spěchá. Celkově ta organizace je tu volnější. Dnes na setkání team manegerů pořadatel vznesl dotaz, jestli by jim někdo nepomohl, protože mají málo lidí. Kdybych mluvil plyně anglicky, tak bych je poslal do patřičných míst. Hrají si na MS a ze startovného 350€ za pilota nemají na zaplacení lidí. Dost mě to rozčílilo. 


Nějaké obrázky přiložím po návratu domů, připojení je tu velmi tragické.
imgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimg