Český tým F5B pro rok 2014 má složení: Petr Janků, Martin Faltičko a Jaroslav Nezhyba. Valda Kostka smolně rozbil modely těsně před MS, takže místo něj právě bude startovat Jaroslav Nezhyba s modelem kategorie F5F. Bohužel taková je současná situace v kategorii F5B v České republice. Na druhou stranu nejsme v této šlamastice sami. Dalším příkladem může být Polsko, Holandsko atd. Nicméně, pokud by se chtěl někdo další účastnit contestových soutěží F5B/F5F, tak budeme jen rádi. Modely se dnes dají sehnat na zahraničních bazarech relativně levně a na trénink stačí 150m dvojlinky s napájením, tlačítkem, bzučákem a dvě násady od smetáků s provázky jako bází/bázemi. Pro špičkové létání je třeba věnovat tréninku více úsilí, ale o tom by asi lépe poreferovali kolegové z F3B :)

 
Osobně jsem dodělal modely jeden den před soutěží, trochu jsem je zalétal, ale na nějakých 70 startů s jedním modelem jsem se nedostal :) Takže o nějakém tréninku nemůže být ani řeč. Tuším, že ani zbytek týmu na to není o moc lépe, tedy není co ztratit. Vlastně Jarda trénuje skoro každý den, takže doufám, že to bude na jeho výsledku patřičně vidět. Myslím, že v 74 letech je to náš nejstarší reprezentant v závodě F5B :)

 
Cestou do Brna, kde jsem vyzvednul kluky, jsem se zdržel skoro hodinu a půl v tradičních zácpách. V Brně jsem přeložili věci a pak následovala cesta nejprve do kempu v Seebachu a po ubytování jsme vyrazili na letiště Turnau. Kromě teamů z USA, Austrálie a Ruska jsme se znali s pravidelnými účastníky contestů na které jezdíme. Když jsme se dozvěděli že za jeden den se ve fajkách odlétalo pouze jedno kolo, kvůli drobným komplikacím a počtu závodníků 58, tak jsme se ani nepřihlásili na testovací Turnau CUP. V pátek jsme tedy dali s Martinem po dvou testovacích letech, Jarda nám posloužil jako zvoník u báze boží. Tím jsme tedy nahradili celou soutěž Turnau CUP. Dnes tedy v sobotu se odlétalo opět pouze jedno kolo, protože přeháňky chodily prakticky celý den. Večer se konal uvítací ceremoniál s následným rautem, který byl jednou z těch pozitivních věcí, které zde zažijeme :) Zítra nás čeká oficiální tréning a přejímka modelů.

 
Předzávod vyhrál Hannes Starzinger z Rakouska, druhý byl Heiko Greiner z Německa a třetí Patrick Hausler ze Švýcarska. Jelikož se odlétala pouze dvě kola, tak je vypovídající hodnota nižší než obvykle. Takže pořadí v MS se bude jistě dosti měnit.
 
imgimgimgimgimgimgimgimgimgimg