Chtěl bych poděkovat sponzorům, za jejich pomoc při účasti na MS 2014 V Turnau. Konkrétně Svazu Modelářů České Republiky, firmě Jeti Model a také trochu sobě. Bez jejich pomoci bychom nedali nejspíše kompletní team dohromady. 

Bohužel v České republice není více pilotů, kteří by chtěli závodit v kategorii F5B a tak jsme byli rádi, že Jarda vzal prakticky nové letadlo a šel s námi soutěžit. V tomto ohledu jsem byl velmi zklamán neúčastí Valdy Kostky, protože nám to přidělalo jen starosti s přehlašováním na poslední chvíli. Také jsem se mohl odhlásit, protože jsem modely zalétával ve čtvrtek odpoledne a v pátek jsem vyrážel za klukama. Prostě kdo alespoň trochu chce, tak by jel. Vždyť bylo možné koupit létaný model F5B v Bad Brückenau za pouhých 380 Euro. Místo toho jsem musel půjčit Jardovi svůj model F5F, abychom dali dohromady alespoň 3 lidi do teamu.

Jarda zalétal svůj standard a díky němu jsme v teamech udělali celkem solidní 11. místo. Myslím, že v jeho věku se za tento výkon rozhodně nemusí stydět. Jeho pomoc v termice byla opravdu velmi přínosná, je vidět, že znalosti z velkých kluzáků jdou použít i pro naše modely.

Martin nelétal špatně, ale motor s vrtulí prakticky jen prohrabovaly a na takto vysokou nadmořskou výšku jsme prostě nebyli připraveni. Ani změny křivek rampy moc nepomohly, takže výsledek je asi dobrý. Hlavní problém je ale absence tréninku, bez něj to asi o moc lepší nebude. Pokud se nám podaří sehnat vrtule z Ruska, tak se něco může zlepšit, ale jen to nestačí. Musí se pravidelně trénovat na bázích.

Já jsem čekal asi trochu více, ale zázrak se nestal a tak jsem skončil jak jsem skončil :) Technika mi fungovala asi nejlépe z nás tří, ale stejně to nebylo úplně ono. Trénink mi chybí také, ale upřímně řečeno na to nemám moc čas a pak asi ani tolik chuti. Modely mám před očima prakticky celý rok a ještě trávit víkendy na letišti, to už fakt moc nejde.

Celkový počet 3 lidí v teamu pro MS je také malý. Stejně na tom byli kluci z Polska, se kterými jsme si pomáhali a za to jim patří veliký dík. Hůře na tom byli jen Rusové, kteří byli pouze dva. Pokud je pak špatně rozlosování, tak je problém vůbec stihnout odstartovat. Teamy, kde je třeba 6 lidí to řešit nemusí. Nicméně teamový výsledek po zaváhání některých dalších pilotů nebyl tak špatný. Celkově jsme tedy zalétali asi tak jak se dalo předpokládat podle contestových soutěží.

Pro mne bylo asi větším zklamáním umístění špičkových pilotů s mými modely. S Rakušany jsme na výrobě modelu pracovali prakticky celý rok a bohužel se nepovedlo dostat model na individuální stupně vítězů. V teamech se to podařilo. SF-2 je model, který může bez problémů soutěžit se špičkou, piloti s ním létali bez rizika 51 průletů. O to horší je pro nás zjištění že my s tím samým modelem jsme tak 5 průletů pozadu. A to jak na contestu, tak zde na MS. Nicméně pro top umístění je třeba ještě štěstí na počasí a to u mých pilotů tolik nebylo. Snad příště :)

Pro zobrazení celé fotky klikněte přímo na obrázek, fotka má cca 10mb.

MS-2014 celková - resize